احادیث و سخنان

حدیث امام حسن تقوا

بخشی از سخنان امام علیهالسلام دربارهی پرهیزکاری
«اتقوا الله عباد الله و جدوا فی الطلب و تجاه الهرب و بادروا العمل قبل مقطعات النقمات و هادم اللذات، فان الدنیا لا یدوم نعیمها و لا تومن فجیعتها و لا تتوقی مساویها، غرور حائل و سناد مائل، فاتعظوا عبادالله بالعبر و اعتبروا بالاثر و ازدجروا بالنعم و انتفعوا بالمواعظ. فکفی بالله معتصما و نصیرا و کفی بالکتاب حجیجا و خصیما و کفی بالجنه ثوابا و کفی بالنار عقابا و وبالا.» [۶۶۳].
ای بندگان خدا از نافرمانی در برابرش بپرهیزید و برای تحقق خواستههای خویش کوشش نمایید و از کارهای ناروا بگریزید و قبل از این که سختیها به شما رو آورد و به آغوش مرگ بیفتید به کارهای نیک مبادرت ورزید. همانا نعمتهای دنیا زودگذر و ناپایدار است و کسی از خطرها در امان نیست و مصون از بدبختیها نخواهد بود. فریب خوردن دنیا مانع خوشبختی است و تکیه کردن بر آن سست و بی اساس است. ای بندگان خدا پندپذیر باشید و عبرت بگیرید و از تاریخ گذشتگان درس زندگی بیاموزید، نعمتها (خوراکیها و…) شما را مشغول نکند و از آخرت باز ندارد، از پندها و موعظهها بهره گیرید. خدا در نگهداری کردن و یاری دادن به شما کفایت میکند و برای راهنمایی شما و حجت
[صفحه ۴۰۴]
در برابر دشمنانتان قرآن نیز کافی است، بهشت اجر و مزدی تمام برای نیکوکاران است و جهنم و آتش، کیفر و عقابی مکفی برای تبهکاران.
[صفحه ۴۰۵]
برگرفته از کتاب حقایق پنهان نوشته آقای احمد زمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *