آثار, احادیث و سخنان

صحیفه امام حسن – خطبه در تحریض اصحابش به جنگ

اشاره
روی انه لما سار معاویه الی العراق، و بلغ جسر منبج، نادی المنادی: الصلاه جامعه، فلما اجتمعوا، خرج الحسن علیه السلام فصعد المنبر، فحمد الله و اثنی علیه، ثم قال:
اما بعد، فان الله کتب الجهاد علی خلقه و سماه کرها، ثم قال لاهل الجهاد من المومنین: اصبروا ان الله مع الصابرین [۲۶]، فلستم ایها الناس نائلین ما تحبون الا بالصبر علی ما تکرهون.
انه بلغنی ان معاویه بلغه انا کنا ازمعنا علی المسیر الیه، فتحرک لذاته، فاخرجوا رحمکم الله الی معسکرکم بالنخیله حتی ننظر و تنظرون و نری و ترون.
قال: و انه فی کلامه لیتخوف خذلان الناس له.
خطبه آن حضرت در تحریض اصحابش به جنگ
روایت شده: هنگامی که معاویه به سوی عراق آمد و به پل منبج رسید، منادی ندا کرد و همه را دعوت به اجتماع نمود، هنگامی که مجتمع شدند امام بالای منبر رفت، و پس از حمد و ثنای الهی فرمود:
اما بعد، خداوند فرمان جهاد را بر بندگانش نگاشت، اگر چه آنان را ناخوشایند باشد، و به مجاهدین مومن فرمود: صبر کنید که خداوند با صابران است ای مردم به خواست و آرمانتان نمی رسید مگر آنکه بر آن چه ناخوشایند می شمارید، صبر کنید.
به من خبر رسیده که معاویه دانسته است که به سوی او حرکت کرده ایم، او هم به جانب ما آمده است، خدا شما را ببخشاید، همگی به سوی نخیله قرارگاه ارتش است حرکت کنید تا بنگرید چه می شود.
راوی گوید: امام در بیان این کلمات بود، در حالی که از نقض پیمان مردم در هراس بود.
برگرفته از کتاب صحیفه الحسن نوشته: جواد قیومی اصفهانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *