امامت و رهبری، حاکمان زمان

امامت امام حسن از سوی پیامبر

۱٫ جابر بن عبدالله انصاری (ره) میگوید: خدمت رسول خدا صلی الله علیه و آله بودم که این آیه شریفه نازل شد:
«یا ایها الذین آمنوا اطیعوا الله و اطیعواالرسول و اولی الامر منکم [۲۶۹]؛ ای مومنان! پیروی کنید خدا را، پیروی کنید از رسول خدا صلی الله علیه و آله و کسانی از شما که در سمت اولی الامری هستند.»
پرسیدم: ای رسول خدا! شناختیم خدای را و سپس اطاعتش کردیم، همچنین تو را شناختیم و اطاعتت نمودیم، حال اولی الامر چه کسی است که ما را از جانب پروردگار به اطاعت آن دستور میدهی؟ رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:
«هم خلفائی با جابر و اولیاء الامر بعدی اولهم اخی علی علیهالسلام ثم من بعده الحسن ولده ثم الحسین ثم علی بن الحسین ثم محمد بن علی و ستدرکه یا جابر فاذا ادرکته فاقرئه منی السلام ثم جعفر بن محمد ثم موسی بن جعفر ثم علی بن موسی ثم محمد بن علی ثم علی بن محمد ثم الحسن بن علی ثم محمد بن الحسن یملا الارض قسطا و عدلا
[صفحه ۱۷۱]
کما ملئت ظلما و جورا [۲۷۰]؛ ای جابر! آنها (اولو الامر) جانشینان من هستند و اولیای بعد از من میباشند. اولین آنها برادرم علی بن ابیطالب علیهالسلام است، سپس فرزند حسن بن علی و بعد حسین بن علی و بعد علی بن الحسین و بعد محمد بن علی و تو ای جابر! محمد بن علی (امام پنجم) را خواهی دید، در آن هنگام از جانب من بر او سلام برسان، پس از او جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و حسن بن علی و محمد بن الحسن – که آخرین آنهاست [علیهم افضل الصلاه و التسلیم] دوازدهمین آنها زمین را پر از دل و داد میکند، همانگونه که از ستم و جنایت پر شده باشد.»
برگرفته از کتاب حقایق پنهان نوشته آقای احمد زمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *