امامت و رهبری، حاکمان زمان

جریان شهادت امام علی

امام در مسجد سرگرم نماز مستحبی بود و برخی از مورخان نوشتهاند او هنوز نماز جماعت را شروع نکرده که دشمن بر او ضربه زد. و برخی هم نماز جماعت او را ذکر کردند. ولی ظاهرا اسناد اولیه قویتر است. ضربه بر امام آمد و او در خون غلطید. دیگران به امام پرداختند تا آماده نمازش کنند. ولی امام توان حرکت نداشت به
[صفحه ۱۳۵]
حسن (ع) فرمود تا با مردم نماز بخواند.
پس از نماز سر پدر را به دامان گرفت و پرسید پدر، چه کسی بر تو چنین وارد آورد؟ فرمود فرزند آن زن یهودی، پرسید از کجا فرار کرد؟ امام فرمود لازم نیست به دنبالش روان شوید هم اکنون او را دستگیر کرده و میآورند.
برخی نوشتهاند پس از وارد آمدن ضربت بر سر علی (ع) بانکی برخاست و در گوش همه مردم طنین افکند که مردم، آگاه باشید، علی را کشتند!! الا قد قتل علی بن ابیطالب. حسن (ع) و دیگر فرزندان به سوی مسجد دویدند پدر را در محراب، با صورت و محاسن خون آلود دیدند – جمعی در صدد جلوگیری از خونریزی شدید بر سر او بودند حسن (ع) به پیش رفت. پدر به او دستور نماز جماعت داد و خود نشسته نماز گزارد.
سپس سر پدر را در دامان گرفت و از قاتل پرسید، فرمود نگران نباشید. او را اینک میآورند و از آن در (باب کنده) وارد میکنند. قاتل را آوردند. در برابر حسن (ع) قرار گرفت. امام خطاب به او: ای ملعون، امیرالمومنین را کشتی؟ آیا این در ازای پاداش آن همه لطف و پناه دادن به تو بود؟
علی (ع) با آن چهره خونین به او رو کرد و فرمود: کاری سخت و جنایتی بزرگ بود مگر من تو را مورد رحم و عنایت قرار نداده بودم؟ مگر تو را در بخشش و عطا بر دیگران مقدم نشمردم؟ آیا پاداش من این بود؟
سپس روی به حسن کرد و فرمود: یا بنی ارفق باسیرک، و ارحمه، واشفق علیه، عزیزم، با اسیرت به نرمی برخورد کن، بر او رحمت آور، و نسبت به او مهربان باش… گفت پدر، او تو را کشته و زخمی کرده است آیا باز هم دستور رحمت و عنایت را میدهی؟ فرمود:
پسرم، ما خاندان رحمت و مغفرتیم، از آنچه که خود میخوری به او بخوران، و از آنچه خود میآشامی به او بیاشام، اگر بمیرم حق داری او را قصاص کنی، ولی مثلهاش مکن که من از جدت شنیدهام که میفرمود: از مثله بپرهیزید اگر چه نسبت به سگی هار باشد.
اما اگر زنده ماندم، خود میدانم با او چه کنم، من به عفو و چشم پوشی سزاوارترم، ما
[صفحه ۱۳۶]
خاندانی هستیم که گنهکار را بر ما چشم عفو و بخشش است.
برگرفته از کتاب در مکتب کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام نوشته آقای علی قائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *