امامت و رهبری، حاکمان زمان

مبارزات امام حسن علیه السلام

مبارزات امام حسن علیه السلام پیش از دوران امامت
پس از این که امام حسن علیه السلام با معاویه صلح کرد، عده ای از ناآگاهان، به ناحقّ حضرت را متهم به ترس از معاویه کردند و حال آن که امام حسن علیه السلام به شهادت تاریخ، فردی شجاع و با شهامت بود و هرگز ترس در وی راه نداشت. او در راه پیشرفت اسلام، از هیچ گونه جانبازی دریغ نمی ورزید و همواره آماده مجاهدت در راه خدا بود. امام مجتبی علیه السلام در جنگ جمل و در رکاب پدر خود حضرت علی علیه السلام در خط مقدم جبهه می جنگید و بر قلب سپاه دشمن حملات سختی می کرد. پیش از شروع جنگ نیز، به دستور پدر همراه با عماریاسر و چند نفر دیگر، وارد کوفه شد و مردم کوفه را به جهاد دعوت کرد. در جنگ صفین نیز شجاعت حضرت به روشنی نمایان بود، به گونه ای که امیرمؤمنان علیه السلام از یاران خود خواست که او و برادرش حسین علیه السلام را از ادامه جنگ با دشمنان بازدارند تا نسل پیامبر صلی الله علیه و آله با شهادت آن دو بزرگوار، از بین نرود.

توطئه معاویه
از توطئه های تروریستی معاویه این بود که تصمیم گرفت مخفیانه امام حسن علیه السلام را به قتل برساند. او بدین منظور، چهار نفر تروریست منافق را جداگانه احضار کرد و به هر یک از آن ها گفت: اگر حسن بن علی را بکشی، نزد من دویست هزار درهم و مقام فرماندهی یکی از گردان های ارتش شام را داری، به علاوه یکی از دختران خود را همسر تو می گردانم.
امام حسن علیه السلام از این توطئه آگاهی یافت و از آن پس، کاملاً مراقب بود تا از شرّ آنان در امان بماند. آن حضرت زیر لباس های خود زره می پوشید و حتّی با همان زره نماز می خواند. سرانجام یکی از آن افراد آن حضرت را در نماز هدف تیر خود قرار داد، ولی همان زره، جلو نفوذ تیر را در بدن حضرت گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *