حوادث، وقایع، هجرت

معاویه و دستاویزی خون عثمان

قتل عثمان اگر برای برخی از افراد، و مثلا اعضای خانوادهاش نقمت و بلا بود، برای معاویه نعمتی بزرگ به حساب میآمد. زیرا او ولی دم عثمان شد و به بهانه آن با امیرالمومنین (ع) درافتاد و با چماق قتل عثمان بر حسن بن علی (ع) نیز تاخت و او را نیز از خلافت دور داشت.
او هر جنایتی را در زیر لوای پیراهن خونین عثمان مرتکب شد و برای کشتن بیگناهان کافی بود مدعی شود او هم در قتل عثمان شرکت داشته است. حسن بن علی (ع) به شهادت دوست و دشمن از کسانی بود که در حین محاصره عثمان برای او آب میبرد و از او دفاع میکرد و حتی او در مواردی خود به خطر افتاد.ولی در عین حال از جانب معاویه متهم به همکاری در قتل عثمان شد [۲۲۰].
او پایههای حکومت خود را بر اساس همین بهانه استوار ساخت و دستور داد که برای عثمان حدیثها بسازند تا اهمیت مرگش در دلها بیشتر جا کند. ابوهریره که روزگاری شیخ زناکاریش میخواندند کارش به جائی رسید که برای عظمت عثمان حدیث ساخت به این مضمون:
[صفحه ۱۵۹]
هر پیامبری (ع) در میان پیروان خود دوستی دارد و دوست من عثمان است… هر پیامبری در بهشت رفیقی دارد و رفیق من در بهشت عثمان است (ذهبی، میزان الاعتدال) و معاویه با این حیلهگریها و نیرنگ بازیها خر مراد را به پیش میراند. و شگفت این است کسی از او نمیپرسید که تو را چه شد که ولی دم عثمان شدی؟ اگر به ادعای تو مسلمین او را کشتهاند تو چه کارهای؟ و تازه عثمان کشته شد این چه ربطی به خلافت تو دارد؟ و…
برگرفته از کتاب در مکتب کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام نوشته آقای علی قائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *