خاندان

جده امام حسن

جده او خدیجه کبرا و افضل نساء است، همان کسی است که به عنوان نخستین زن عالم دعوت رسول الله (ص) را اجابت کرد و تا آخرین نفس همدم و همراه پیامبر (ص) بود. آنچه از مال و ثروت و آبرو داشت بذل راه خدا کرد که تجسم آن راه پیامبر (ص) بود.
با این که رسول خدا (ص) از نظر سال از او کمتر بود دل در گرو و معنویت و وقار خدیجه داشت و پس از مرگش یاد و خاطره او چنان در دل او زنده بود که روزی در مدینه صدای هاله خواهر خدیجه را شنید و به یاد او گریست. و در برابر تعریض عایشه که تا کی برای آن پیر فرتوت خود را رنجه میدادی و خدای بهتر از او را به تو عطا کرد
[صفحه ۲۵]
(اشاره به شخص خودش) پیامبر (ص) فرمود: عایشه تو را به خدای سوگند میدهم دیگر از این سخنان مگوی، که خدای هرگز بهتر از او را نصیب من نکرد. او زمانی به من ایمان آورد که همه از من دوری میگزیدند و موقعی به من وفاداری نشان داد که همگان از من گسسته بودند.
در عظمت روحش این بس که آن همه مال و ثروت را پیشکش به پیامبر و فدای اسلام کرد و چنان از دنیا رفت که برای خود کفنی باقی نگذارده بود به وسیله دخترش از رسول خدا درخواست کرده بود که پیراهن خود را کفن او کند!! آری او مادر فاطمه علیهاالسلام و جده حسن (ع) است.
برگرفته از کتاب در مکتب کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام نوشته آقای علی قائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *