زیارت نامه و ادعیه

نقطه اتکاء، فقط خدای تعالی

خداوندی که قدرش برتر از همه قدرتها است و از نیازها و مشکلات بندگانش بخوبی آگاه است و نسبت به آنها نهایت لطف و مرحمت را دارد چگونه ممکن است بندگان با ایمانش که
[صفحه ۸۸]
خود را زیر سایه حمایت او قرار میدهند و از او استمداد مینمایند، در برابر حوادث و شرور و موج عداوت دشمنان تنها بگذارد، بویژه پیروان مکتب اسلام که شبانه روز چندین بار در نمازها، چه بطور انفرادی و چه بطور دسته جمعی در برابر خدای تعالی میایستند و با خواندن (ایاک نستعین) دست استمداد به سوی او دراز میکنند، و خود را زیر چتر حمایت او قرار میدهند. آری هنگامیکه خدا با انسان باشد از غیر خدا و هیچ چیز دیگر، وحشتی ندارد، گامهایش استوار، دلش گرم، روحش سرشار از نشاط میگردد، چون یقین دارد بیخواست خدا چیزی در عالم رخ نمیدهد و خدا او را کافی است.
امام حسن مجتبی علیهالسلام، همین حقیقت را در دعاهای ارزنده خود تعلیم داد که باید هنگام سختیها و مواجهه با شرور و دشمنان به خدای تعالی پناه برد و در حمایت و کفایت او قرار گرفت، که آن دعاهای بسیار ارزشمند را با تبیین مختصری به کمک آیات و ادعیه شریفه متذکر شدیم. چنانچه ذکر گردید، در یکی از مناجاتهایش با خدای تعالی میخواند:
یا شدید لقوی و یا شدید المحال یا عزیز اذللت بعزتک جمیع من خلقت صل علی محمد و اله و اکفنی مونه فلان بما شئت [۱۹۷] ترجمه دعای شریفه در صفحات جلوتر بیان شد. نگفته گفتنی آن است که خواندن این دعای امام مجتبی (ع)بعد از فریضه نماز مغرب و دو رکعت نماز حاجت، تاثیر عظیمی برای دفع دشمن و هر امر شری دارد.
برگزیده از کتاب تعالیم امام حسن مجتبی(ع)به زبان دعا و حدیث نوشته آقای حسن کافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *